İran Haberleri

11. Dönem İslami Şura Meclis Aday Başvuruları

İran İslam cumhuriyeti 11. dönem İslami Şura Meclis seçimleri için adayların kayıt işlemleri dün başladı ve 7 Aralık tarihine kadar da devam edecek.

Adaylar belirlenen sürede seçim kanununda istenen belgeleri, kayıt merkezlerine sunup, başvuru formunu doldurmaları gerekiyor.

İran İslami Şura Meclisi’nin 290 sandalyesi için ülke genelinde 208 seçim bölgesinde 11. dönem genel seçimler düzenlenecek. Bu seçimlerle birlikte 5. dönem Rehberlik Bilgeler Meclisi ara seçimleri de Tahran, Fars, Kuzey Horasan, Rezevi Horasan ve Kum illerinde düzenlenecek.

Bilindiği üzere seçimler, demokrasi ve siyasi katılımın temel esaslarından biri sayılıyor.
İran Anayasası’nın 62. maddesi uyarınca, İslami Şura Meclis üyeleri, doğrudan halkın oyu ile 4 yıllık bir süre için seçiliyor.

İran’daki seçimler, nezaret ve icra olmak üzere iki rükünden oluşuyor.

Bu bağlamda İçişleri Bakanlığı anayasal çerçevede, seçimlerle ilgili icra ve tertibi, seçim aşamalarının uygulanma süreci, oy kullanım ve sayım işlemlerini denetlenmesi ve seçimlerin sağlığının onaylanmasıyla ilgili yasalar ve yönetmelikleri belirlemiştir.

Buna göre, İslami Şura Meclis seçimlerine ilişkin kanun uyarınca, genel ve özel şartlar dikkate alınıyor.

İçişleri Bakanlığı seçimleri düzenleyen teşkilat olarak, bu bağlamda büyük bir sorumluluğa sahiptir, bu nedenle bakanlık tarafından seçim prosedürünün başlaması talimatının verilmesi ardından, seçim merkezlerinde icra heyetleri kuruluyor. Bu heyetler, kurallar çerçevesinde seçimlerin sağlıklı bir şekilde düzenlenmesi için gereken hazırlıkları sağlıyor.

Diğer yandan, seçimlere başvuruda bulunan adayların önemli görevleri üstlenebilmeleri için en liyakatli adımların seçilmesi, herhangi bir seçimin önemli yönlerinden sayılıyor.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei dün fıkıh dersi öncesinde yaptığı açıklamada, İslami Şura Meclisi adayları için tavsiyelerde bulunarak, her hangi bir görevin bir sorumluluk ve taahhüt getirdiğine işaretle, “Acaba bu taahhüdü yerine getirebilir misiniz yoksa değil mi? önce buna bakılmalı. Bu çok büyük bir ibretliktir.” diye konuştu.

Bu doğrultuda ihtisas, yetkinlik, bilim ve yöneticilikte daha yüksek kabiliyete sahip adayların seçilebilmesi için , meclis seçim kanununda bazı değişikler yapılarak, bir takım eksiklikler giderilmiştir.

Bu çerçevede, kayıt sırasında adaylarda, yüksek eğitim, yürütme işlerinde en az 5 yıl verimli deneyime sahip olmak gibi şartlar aranıyor.

İran İslam Cumhuriyeti nizamının iftiharlarından biri, seçimlerin düzenlenmesidir. Bu önemli durum, İslam İnkılabı zaferinin üzerinden sadece birkaç ay geçerken İslam Cumhuriyeti nizamının kurulması için düzenlenen referandum ile kurumsallaştı ve ondan sonra defalarca seçimler düzenlenmiştir.

İran milleti, ülkenin siyasi kaderinin belirlenmesinde en önemli unsur olan tüm seçimlere siyasi bilinç ve sağgörüyle katılmış ve her daim bu alanlarda sorumlu davranmıştır.

İran milleti tüm seçimlere coşkulu ve yoğun şekilde katılarak, bir İran vatandaşı olarak toplu bilgeliğe ulaşmak için verdiği oyun değerinin farkında olduğunu kanıtlamıştır.

Süregelen bu gidişat, İslam Cumhuriyeti’nin doğrudan halkın seçim ve oylarını temeli üzerine kurulu olduğu ve meclis başta olmak üzere nizamın erkanı ve yürütme kurum ve kuruluşlarının kendi meşruluğunu halkın seçiminden aldığını gösteriyor.

Bu çerçevede İslami İran’da cumhurbaşkanlığı, meclis, Rehberlik Bilgeler Meclisi seçimleri düzenli şekilde düzenleniyor.

https://irangercekleri.net/esad-trumpin-suriyeye-tesekkur-etmesi-sakadir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı